Spletno stran prenavljamo. Vsa vsebina še ni na voljo na novi spletni strani vendar jo aktivno dodajamo. Hvala za razumevanje.

Za ogled kliknite na spodnji gumb.

Ogled nove strani...
slhrendeit

Izola park Pietro Coppo

Park v središču mesta, posvečen znanemu izolskemu kartografu in raziskovalcu Pietru Coppu, nudi obiskovalcem počitek v prijetni senci mogočnih platan in pogled na glavno mestno ulico, domačini pa sem zahajajo zaradi druženja in klepeta.

Park Pietro Coppo je tudi glavno prizorišče koncertov raznih gostujočih orkestrov, ki vsako poletno nedeljo popestrijo dogajanje v okviru projekta Poletne godbe.

 Detajl parka  Paviljon v parku
 Detajl parka  Paviljon v parku

 

V parku se nahaja tudi kamnita reprodukcija prvega zemljevida istrskega polotoka, ki ga je v 15. stoletju izdelal Izolan Pietro Coppo in pa katerem se park tudi imenuje.

Pietro Coppo - Petrus Coppus znameniti meščan Izole
Pomorski muzej "Sergej Mašera" Piran hrani med drugimi dragocenimi muzealijami tudi v enoten knjižni blok vezana rokopisa De summa totius orbis in Portolano, obema pa je privezanih še 15 koloriranih tiskanih kart. Temu za svetovno kartografijo zelo pomembnemu delu pravimo tudi piranski kodeks De summa totius orbis. Avtor piranskega kodeksa je eden najbolj pomembnih korografov in kartografov, Izolan Pietro Coppo.

Izdelal je večje število kartografskih mojstrovin. Rodil se je v Benetkah v drugi polovici leta 1469 ali v prvi polovici leta 1470.  Po končanem šolanju je veliko potoval. Tako je prišel tudi v Izolo, kjer se je 1.1.1499
poročil s Colotto di Ugo, hčerko ser Cada di Uga iz plemenite in premožne izolske družine.V tem istrskem mestecu, kjer je opravljal službo notarja, se je udomačil, dolga leta živel in uspešno ustvarjal.

Tako so v Izoli nastala dela svetovnega pomena: De toto orbe (1518-1520), De Summa totius orbis (1524-1526), Portolano (1528), Del sito de Listria (1529, 1540). Njihovemu avtorju Pietru Coppu so prinesla svetovni sloves ter ga zapisala v zgodovino kartografije. Zaradi njegovega ustvarjalnega dela in njegovega bogatega delovnega opusa pa je v svetovno zgodovino zapisano tudi vedenje o zgodovini Istre kot pokrajine, njenih ljudi in krajev.

Piranski kodeks je hranjen v fondu stare piranske mestne knjižnice Biblioteche civiche - BC (inv. št. 1002307). Kako in kdaj je prišel v BC, ne vemo. Vemo le, da je bil nekaj časa del starega piranskega arhiva, nato del knjižnega fonda BC. Skupaj s tem fondom je leta 1954 prišel v varstvo takrat ustanovljenega Mestnega muzeja v Piranu.Najpomembnejši del kodeksa so zemljepisne lesorezne karte, imenovane tudi "Tabulae".

Ena od njih je upodobljena na kamnu v parku Pietra Coppa.



Vir:

http://www.izola.eu/index.php?page=static&item=63&tree_root=3

 

Read 2265 times nedelja, 03 november 2024 08:13