"kolesarske" poti, vendar jo zaradi zgodovinsko-vsebinskega pomena obravnavamo samostojno.
Pot vodi skozi stara mesta in naselja, enkrat tik ob morju, drugič med vinogradi in nasadi oljk, speljana je skozi kratke urejene tunele, prečka doline z viadukti in se vzpenja preko gričev. Pot je razgibana in primerna za vsakogar, ni prezahtevna, zato pa zanimiva, raznovrstna in informativna. Ob progi je cela vrsta počivališč, kjer si boste lahko oddahnili pred nadaljevanjem poti in dobili zanimive informacije. Istra je priljubljena stična točka vseh popotnikov. Krasijo jo stara mesteca, v katerih je še danes zaznati dotik zgodovine. Oko se lahko spočije na številnih naravnih in kulturnih spomenikih, slovi tudi po gostoljubnih ljudeh in izvrstni kulinariki.
železnica ali TPC (Trieste - Parenzo - Canfanaro) po nikoli uresničenih načrtih, da bi jo zgradili vse do Kanfanarja. Domačini so ji pravili kar Istranka oz. Istrijanka ter vinska oz. vinogradniška železnica. Ob priključitvi Istre Italiji so jo uradno preimenovali v La Parenzana (po italijanskem imenu za Poreč - Parenzo), vendar domačini tega imena niso sprejeli. Uveljavilo se je šele v letih po 2. svetovni vojni, ko proge že davno ni bilo več. V hrvaščini so ji rekli tudi Porečka.
Številni objekti (predori, nasipi ob morju, ostanki postajališč) so še ohranjeni. Na njihovi podlagi so lokalne skupnosti Slovenske in Hrvaške Istre v okviru čezmejnega projekta Parenzana v nekaj letih oblikovale zanimiv turistični produkt - Pot zdravja in prijateljstva s kolesarskimi stezami in sprehajalnimi potmi.
Pot zdravja in prijateljstva je prava odločitev za vse, ki bi radi stopili naprej v zgodovino starih mest, se seznanili z naravnim bogastvom istrske obale in se srečali z lepoto gričevnatega podeželja. Pot je speljana po nekdanji ozkotirni železniški progi Parenzana, ki je povezovala Trst in Poreč in je postala simbol prijateljstva med slovenskimi, italijanskimi in hrvaškimi občinami. Parenzana vodi skozi stara mesta in vasi, ob morju ter med vinogradi in nasadi oljk, speljana je skozi kratke osvetljene in urejene predore, prečka doline in se vzpenja prek gričev. Po njej se odpravi mnogo obiskovalcev in turistov, z namenom športnega udejstvovanja, rekreacije ali zgolj za sprostitev. Primerna je za vsakogar, ob njej je cela vrsta počivališč, kjer si boste lahko oddahnili, dobili zanimive informacije ali ogledali del železniške zgodovine.
Predstavitev dela urejene kolesarske poti med Izolo in Sečovljami
Na kolesarsko pot se priključimo v Izoli, na križišču med Leninovo in Prešernovo ulico se usmerimo proti gričevju v zaledju in nato kmalu opazimo oznako za kolesarsko pot. Zavijemo desno v smeri proti Strunjanu in Portorožu. Oznake nas večinoma dobro vodijo po razgibani in nezahtevni poti. Kmalu naletimo na osvetljeni tunel Šalet (214 m). Med vinogradi in nasadi oljk sledimo kolesarski oznaki, smer Portorož, mimo Dobrave, Strunjana do 550 m dolgega, prav tako osvetljenega predora Valeta. Spustimo se v Lucijo in se upoštevajoč prometno signalizacijo usmerimo mimo avtokampa proti Forma vivi, do koder nas vodi rahel vzpon. Nadaljujemo pot mimo Seče (kjer prečkamo glavno cesto) in Parecaga do Sečovelj. Od tu naprej se lahko odpravimo naprej proti Hrvaški.
Viri:
Koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije
http://www.slovenia.info/?kolesarjenje=301&lng=1
http://www.google.si/imgres?imgurl=http://www.parenzana.bloger.hr/settings/parenzana/images/e7a4f044_trasa_parenzana.jpg