V Kopru so vedno sadili drevesa, a v zaledju so spoštovanje do dreves in njihovo čaščenje Slovenci in drugi Slovani prinesli s seboj. Kar potrjujejo zgodovinarji, saj Kandler piše, da so se, stoletja in tudi v njegovem času sredi 19. stoletja, župani s svetovalci, ob sprejemanju pomembnih odločitev zbrali pod lipo in ne v prostorih cerkvenih oblasti, o čemer smo že pisali v prispevku o Slovenskih občinah v severni Istri. Niti vsi svetniki, ki so jih v stoletjih nasilnega pokristjanjevanja vsilili, niso tega mogli spremeniti.
V vasi Betanti (Abitanti), ki je zaščitena kot kulturna dediščina, je že zaščitena stara avtohtona trta refoška. A na robu vasi raste tudi mogočen več stoletni hrast, ki je v odlični formi, saj nima niti ene suhe veje. Leta 1998 je to staro drevo bilo inspiracija umetniku Andreju Trobentarju, ki ga je naslikal . Ob tej priliki sem se sicer s težavo prebil skozi robido in grmovje do hrasta in izmeril njegov obseg, ki je znašal okoli 4.9 metra. 21 let kasneje, prejšnji mesec (januar 2021) pa je na istem mestu obseg znašal več kot 5 metrov.
Marljivi domačini Betantov (Abitantov), ki se počasi vračajo v vas, so okolico stoletnega hrasta očistili grmovja in robide, tako, da je danes viden v vsej svoji mogočnosti . Mogoče bi bilo smiselno, da pri drevesu MOK postavi tablo z opisom tega mogočnega hrasta, da obiskovalci obrnejo pozornost na to mogočno drevo, ki je starejše od marsikatere stavbe v vasi. A tudi zato, ker je po vsej verjetnosti to drevo najstarejši hrast v Slovenski Istri, a v najslabšem primeru med najstarejšimi.
Vse slike so iz mojega osebnega arhiva.
Objavil Stanko Ivančič 6.06.2024
Vir: https://kuopranbot.si/najstarejsi-hrast-v-slovenski-istri/