Spletno stran prenavljamo. Vsa vsebina še ni na voljo na novi spletni strani vendar jo aktivno dodajamo. Hvala za razumevanje.

Za ogled kliknite na spodnji gumb.

Ogled nove strani...
slhrendeit
Koper novi stavbi - case nove »Casa impiegati« iz Vrtne ulice (foto: B. Žerjal)

Koper novi stavbi - case nove

Predstavljata edinstven primer stanovanjskega kompleksa z notranjim dvoriščem (Hof-haus) v Kopru in se nahajata na današnji Pobegovi ulici.

Načrte za stavbe case nove je izdelal projektant Salvatore Bonnes (1884–1961). Stavbi case nove sta za arhitekturni razvoj Kopra zelo pomembni, saj sta edinstven primer moderne stanovanjske gradnje pred drugo polovico 20. stoletja. Dejstvo, da sta bili zgrajeni v kontekstu ljudske gradnje, ki je tudi produkt 19. stoletja, in da se v oblikovanju navezujeta na takrat prevladujočo obliko stanovanjske gradnje - komplekse z notranjimi dvorišči (Hof-haus) temu daje še dodaten pečat. S svojo višino sta tudi spremenili gabarit mesta, vendar ne tako radikalno, kot kasnejše povojne gradnje (»Tomosov nebotičnik« in druge). Nasploh sta bili umeščeni v mestno tkivo na nevsiljiv način, da ju lahko človek zlahka prezre, če ne ve zanju.

Pobegova ulica s stavbama case novePobegova ulica s stavbama »case nove« Foto: B. Žerjal

Case nove (kar v lokalnem beneško-istrskem dialektu pomeni novi stavbi) je že skoraj pozabljeno ime za dve večstanovanjski stavbi v Kopru, ki sta bili zgrajeni leta 1910 Stavbi je na vrtovih nekdanje plemiške palače Tiepolo – Gravisi zgradila dve leti prej ustanovljena Società cooperativa per la costruzione di case in Capodistria (Zadruga za izgradnjo stanovanj v Kopru), kot odgovor na težko stanovanjsko stisko, ki je z industrijskim razvojem dosegla tudi naše mesto.

Leta 1909 je zadruga odkupila nekdanjo plemiško palačo Tiepolo-Gravisi, v nekdanji četrti San Tommaso (sv. Tomaža) na današnji Kreljevi 6 (takrat je imela hišno številko 698, ulica pa se je v obdobju med svetovnima vojnama imenovala Via Carlo Combi). Izvorno srednjeveška stavba je bila v 17. in 18. stoletju barokizirana, a nikoli dokončana in je bila že v 19. stoletju preurejena v najemniška stanovanja. Med 17. in 19. stoletjem je bila v lasti rodbin Tiepolo in Gravisi, poznana pa je bila tudi pod imenom casa vecia (stara hiša oziroma stavba), tudi case vecie. V njej so bila takrat že najemniška stanovanja.

Ti dve večstanovanjski stavbi, ki stojita še danes na naslovu Pobegova ulica 5 in 6 (njuni hišni številki sta bili 790 in 791, ulica pa se je imenovala Calle (chiusa) dei Benedittini ). Med Koprčani, posebno med italijanskimi staroselci, sta znani kot case nove. Južna in večja (danes Pobegova ulica 6, nekoč 790) ima 12 stanovanj, ki so bila namenjena nameščencem in zaposlenim v podobnih poklicih ter je zato tudi v načrtih omenjena kot casa degli impiegati. Severna (Pobegova ulica 5, nekoč 791) ima 16 manjših stanovanj; v njej so stanovali večinoma pazniki iz takratnega koprskega zapora in drugi kvalificirani delavci. Posledično so jo imenovali casa degli operai, v načrtih pa je zanjo uporabljen izraz casa inservienti.

 Palača Tiepolo GravisiPalača Tiepolo – Gravisi na Kreljevi ulici Foto: B. Žerjal  Dvoriščna stran palače Tiepolo GravisiDvoriščna stran palače Tiepolo-Gravisi (Semi, 1975, 425)

Dostop do novozgrajenih stavb (case nove) je bil speljan iz nekdanje Via dell'Annunziata, današnje Marušičeve ulice. Ta prehod je bil do leta 1954 zaprt z vrati. Poleg tega je obstajal še prehod skozi palačo Tiepolo-Gravisi na Via Combi (današnjo Kreljevo ulico), ki pa je danes zaprt. Obe stavbi imata dve povsem ločeni stopnišči, ki se v pritličju odpirata na obe strani (južno in severno). Glavna vhoda sta bila pri obeh stavbah obrnjena na Calle dei Benedittini (Pobegovo ulico - prehod med obema stavbama). Stranska vhoda sta pri severni stavbi obrnjena proti palači Tiepolo-Gravisi; stavba z notranjo fasado palače tvori majhno dvorišče, južna fasada južne stavbe pa gleda na preostanek nekdanjih vrtov palače, kjer imajo stanovalci te stavbe še vedno svoje vrtičke. Pod njimi pa teče Calle degli Orti (Vrtna ulica).

Okno stopnišča stavbe impeigatiOkno stopnišča stavbe »casa impegiati«. Foto: B. Žerjal

Severna stavba s hišno številko 791 (danes Pobegova ulica 5) – tako imenovana casa inservienti ali casa degli operai – ima skupaj 16 stanovanj in sicer po štiri v vsakem nadstropju. V pritličju sta dve enosobni in dve dvosobni stanovanji s kuhinjo, v ostalih treh nadstropjih pa so vsa štiri stanovanja dvosobna s kuhinjo. Vsa stanovanja imajo tudi stranišče, niso pa imela kopalnice. Vsakemu stanovanju pripada tudi lasten prostor v kleti in na podstrešju. V kleti so predvsem shranjevali drva ali oglje za kurjavo. Stanovanja so imela tekočo vodo (v kuhinji in na stranišču). Elektriko so po večini stanovanj napeljali v 30. letih prejšnjega stoletja. Lastniki stanovanj, ki imajo kuhinjo obrnjeno prot severu oziroma proti palači Tiepolo-Gravisi, so si na zunanji steni kuhinje v zadnjih petindvajsetih letih zgradili balkone.

Tloris stavbe impeigatiTloris prvega in drugega nadstropja stavbe »casa impiegati« (SI PAK-22, 3, 8) (foto: N. Čebron Lipovec)
Druga stavba, na naslovu 790 (danes Pobegova ulica 6), se je imenovala casa impiegati (stavba nameščencev). Ima manj stanovanj, ki pa so večja in tudi sama je večja oziroma daljša od svoje severne sosede. V pritličju je eno stanovanje z dvema sobama, manjšim kabinetom ali shrambo (camerino), kuhinjo in straniščem, eno stanovanje z dvema sobama in eno s tremi, obe pa imata še shrambo (stanzino), kuhinjo, stranišče in kopalnico. V naslednjih treh nadstropjih pa je eno stanovanje z dvema sobama, shrambo, kuhinjo in straniščem ter dve stanovanji s tremi sobami, shrambo, kuhinjo, kopalnico in straniščem. Stanovanja (v obeh novih stavbah) so imela v sobah lesen pod (pavimento in doghe di legno duro), drugod pa keramične ploščice.

Vir: case nove v Kopru ASHS_26-2016-1_ŽERJAL.pdf, ANNALES · Ser. hist. sociol. · 26 · 2016 · 1

 

Read 458 times torek, 11 januar 2022 22:31

Novo na portalu

cache/resized/2b0220451323c657bff424128f4c2e0b.jpg
Kulturne znamenitosti
cache/resized/ccaa06b732b04cfa1c3fbf42c26b2aa6.jpg
Kulturne znamenitosti
cache/resized/f9ddf6351f21430ea86e90da7faa6ef4.jpg
Zgodovinski kraji, gradovi in utrdbe
cache/resized/d88d9fe8b5e1a677c1a569cd33ab8984.jpg
Slovenska istra
cache/resized/ab03b41f423d0b604a07060646c54e6c.jpg
Slovenska istra
cache/resized/27c31facb3d18470141cf5e4bb92f316.jpg
Skozi zgodovino

Na strani je 113 gostov in ni članov .

Top