Nekoč je cerkev pripadala samostanskemu kompleksu avguštink, svojo sedanjo podobo pa je dobila v času koprskega škofa Paola Naldinija. Slednji je investiral v obnovo cerkve, bil dejaven zapisovalec koprske škofije in pomemben podpornik rabe slovenskega jezika v primorskih cerkvah. V cerkvi sv. Blaža sta tudi njegov grob in spominska busta. Pred leti je bila cerkev komaj opazna, sivina patine in stisnjenost v ozko ulico sta jo potopila v anonimno okolico.
Notranjost je bila v povojnem času zapuščena in uporabljena za skladišče, po denacionalizaciji pa je bila ob 300. obletnici smrti škofa Naldinija obnovljena. Danes njena obnovljena zunanjščina opozarja na eno najlepših baročnih cerkva v mestu.
Namen prenove cerkve je bil obuditi spomin na dejavnega koprskega škofa, jo odpreti na ogled javnosti in vrniti njenemu namenu, to je bogoslužju. Obnovo je vodila škofija Koper in obnovila ključne gradbene sestavine: streho, fasade, notranje ostenje ter tlake.
V njej je prava zbirka baročnih mojstrovin, kiparskih in slikarskih umetnin. Med njimi so prelepi kamniti oltarji z lesenimi poslikanimi skulpturami, doprsni kip škofa Naldinija, lesena poslikana skulptura svetega Blaža, slike Pieta, svete družine in svetega Avguština. Od oltarjev je bil do sedaj restavriran eden, ostali oltarji in oprema (tudi okna, za katera so bili najdeni ostanki vitrajev) pa še čakajo na konservatorsko–restavratorski poseg. Speči umetnostni zaklad, stisnjen v ozke koprske ulice, je ponovno obujen v življenje. Obnova cerkve ne vrača le materialnih vrednosti arhitekture, temveč odstira nekdanja daljnosežna stremljenja njenih ustvarjalcev. Umetnostni in duhovni zapuščini Kopra ter koprskemu mestnemu tkivu pa je vrnila dostojanstvo.
Avtorica besedila: Mateja Kavčič Avtorici fotografij: Mira Ličen Krmpotić, Mateja Kavčič
Vir: https://www.sola-prenove.si/wp-content/uploads/2019/02/19-01-21-BROSURA-O-PRENOVI-A5-KON-web-2.pdf