Poleg društva Jugna in zavoda Traven še Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Piran in Nova Gorica, Fakulteta za arhitekturo v Ljubljani, Center za poslovno usposabljanje Ljubljana, Hiška, d.o.o., Partnerstvo kraške suhozidne gradnje in seveda Center za poklicno izobraževanje Ljubljana, ki je vodil postopek.
To je za veščine izdelave suhega zida drugi velik preboj po njihovi uvrstitvi v spisek nacionalne nematerialne kulturne dediščine.
Poklicni standard je na voljo na tej povezavi.
Katalog znanj je na voljo na tej povezavi.
Oseba, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo mora v zadnjih treh letih izvesti dela pri gradnji suhozidnih objektov, ki jih dokazuje z dokumentacijo o gradnji prostostoječega zidu, podpornega zidu, tlaka s kamnitimi ploščami ter stopnic ter izvedeni sanaciji ali obnovi vsaj dveh od zgoraj naštetih suhozidnih objektov. Pričnite pripravljati osebno mapo!
Začeli pa smo pred leti zelo enostavno. Na pobudo ZVKDS OE Piran, ki je ugotavljala, da se kulturne dediščine ne da ohraniti, če ne razpolagamo z veščinami in znanji, ki omogočajo ohranjanje in vzdrževanje kulturne dediščine. Pa smo šli na pot ….
Hvala vsem sodelujočim. Sedaj nas čaka oblikovanje teles za izvedbo in spremljanje usposabljanja, organizacija samega usposabljanja, spreminjanje vrednostnih preferenc v korist suhega zida, inventarizacija čudovitih suhozidnih artefaktov, izvajanje delavnic gradnje suhega zida in podobno.
Vinko Pisar