In ko se približujete po stari poti v zaselek - pomeni da ste morali prej prečiti reko pod Pisari - naletite na pešpot, ki jo proti zaselku ob levi strani začne obdajati še vedno kakovosten suhozid, slednji obdaja vrt.
Tudi na drugi strani poti po nekaj metrih naletite na suhozid, ki se desno razpira in seveda vemo, da zamejuje pot, ki se nadaljuje proti Abramom na pregarski planoti. Mi gremo levo proti zaselku. Zid, sedaj na naši desni, je lep, njegov vrh zapirajo trikotni kamni položeni »na tajo«, na rob.
In hkrati, ko uzremo prvo hišo opazimo v kamnitem zidu vrata – odprtino. To je naša hiška vodnjak. Vdelana je v zid.
Še lepša je na levi strani vrat.
Nad samim vodnjakom je postavljena velika skrila, preostala streha pa počiva na tramu na katerega nalegajo manjše skrile. Takšne namenske kamnite suhozidne zgradbe ne pomnim nikjer v Istri.
Mesto sem prvič obiskal pred dvanajstimi leti in hiška je bila v zelo dobrem stanju. Lansko leto pa sem žal opazil, da se je začela streha rušiti. Ja, ne rečem dvakrat, da si ni kakšna persona sposodila kakšno škrilo nad vrati. Le poglejte kako so to počeli v npr. bližnjih Sužaničih ali Radinih, kot jim tudi pravijo. Vedno domačini.
Zadnji prebivalci so se iz zaselka odselili še pred drugo svetovno vojno. Ko je beseda nanesla na Belobrade je rekel Sergij: »Veš, zadnja prebivalka vasi, so jo klicali pička.« Skoraj sem vzrojil, češ da pa istrijani le niso tako vulgarni. In začel telovaditi, da gre morda za poimenovanje po mladi kokoški – piciki, torej mora biti izgovarjava z mehkim č-jem. Na kar je Rino – bili smo pri njemu v Šekih - suho pripomnil, o čemer niti pomisliti nisem znal: »Pisali so se Pič«. Ben, torej je bila prebivalka … .
Ha, Piči so bili zviti. Zažgali so hišo, da bi dobili denar od zavarovalnice. Enkrat jim je baje to uspelo, drugič pa ne. Pravijo, da so se nato stiskali v ognjiščnem prizidku, dokler se niso preselili v sosednje Karle.
Naša hiška vodnjak pozna tudi kakšno žalostno zgodbo. Vanj se je vrgel zadnji prebivalec Belobradov in utonil. Bilo je pred drugo svetovno vojno in zgleda, da se mu je malo obrnilo. Takrat so bivali že v Karlih. Za sabo je trosil zmečkane in raztrgane bankovce in tako so šli po tej sledi do hiške vodnjaka.
Tudi sosednja domačija v Belobradih premore lep vodnjak vgrajen v zid.
Vinko Pisar