Zidovi iz okroglega kamenja in kršja zahtevajo še posebno pozornost pri izvedbi osuševanja. Če pričakujete, da bo obilno deževje povzročilomočne vodne tokove skozi zid, morate že pri gradnji temeljev urediti drenažo. Močan vodni tok lahko spodnese zid, jarek v zemlji za zidom v strmini pa bo pomagal odvajati vodo tja, kamor želite.
Dobro grajen zid potrebuje le malo letnega vzdrževanja. Preveriti ga je treba vsako pomlad. Čeprav to skoraj ni opazno, je vsak suhi zid v neprestanem gibanju zaradi posedanja, kajti zemljo pod njim postopoma odnaša tekoča voda.Škodo lahko povzročijo tudi majhne živali, ki si poiščejo v zidih svoja bivališča in gnezdišča, pes, ki koplje jamo za podlasico ali otroci, ki se podijo po vrhu zida...
Najprej se bodo premaknili slabo nameščeni kamni. Manjkajoče kamne je treba nadomestiti z novimi. Z rednim pregledovanjem zidov boste bolje spoznali njihove dobre in slabe konstrukcijske točke. Plezalkam in grmičevju ne smete pustiti, da se zakoreninijo v zidu. Korenine lahko počasi, a vztrajno potiskajo kamne narazen. Rastline, ki vsako pomlad napadajo zid, posekajte. Letno preverite vse osuševalne jarke. Odstranite ptičja gnezda, listje in vejice, ki se nabirajo v njih in jih lahko zamašijo.
In končno boste morda želeli zaradi razumljivega ponosa, da ste zgradili tako pomembno strukturo, zid označiti. Označite ga! Z majhnim dletom lahko vsekate vaše začetnice in letnico izdelave zidu. Črke in številke izdolbite tako, da naredite brazde v obliki črke V. Izberite največji kamen v vašem najlepšem vogalu, koncu ali stopnicah tako, da bo dobro opazen. Skromnost ob dobro zgrajenem kamnitem suhozidu je povsem odveč.
REVITAS - Revitalizacija istrskega podeželja in turizma na istrskem podeželju je čezmejni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija skozi Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 (IPA – instrument predpristopne pomoči).