Vrtnica Portorož

Turistično združenje Portorož je leta 2012 registriralo vrtnico z imenom Portorož. Žlahtnitelj vrtnice Portorož je Thomas Proll iz nemške žlahtniteljske hiše Kordes.

Gre za eno največjih in najbolj znanih evropskih podjetij na tem področju. Vsako leto naredijo približno 400.000 poskusov, iz česar pa nastane le šest ali sedem novih sort vrtnic, primernih za sajenje.

Vrtnica Portorož (KO 00-0939-10) je pokončno rastoča floribunda oz. mnogocvetna vrtnica s cvetovi v šopih. Višina rasti, ki jo doseže, je okoli 60-80 cm. Je zdrave rasti s poudarjenim lepim temno zelenim listjem. Primerna je za sajenje v skupinah s polnim cvetenjem ali kot samostojen grm. Njeni cvetovi so žareče oranžne barve, ki s cvetenjem počasi spreminjajo barvo v rumeno in nato bledo rožnato.
"Letos bomo razmnožili 12.000 sadik vrtnice Portorož. Prodajamo jih v vseh evropskih državah in v Rusiji, največ pa jih prodamo v Nemčiji," je povedal Otto Hartlieb iz družbe Kordes. Dodal je še, da so kupci še posebej navdušeni nad barvo cvetov vrtnice Portorož in nad izjemnim zdravjem sorte. Povpraševanje iz leta v leto narašča, saj so predlani prodali 8.000 sadik, nato pa vsako leto še po 2.000 več. Na etiketi vrtnice je tudi portoroški logotip, ki kupcem sporoča, od kod izvira ime vrtnice

A vrtnice, ki so jo uradno

registrirali leta 2012, kljub imenu ne bi mogli označiti za slovensko vrtnico, saj je njen žlahtnitelj Thomas Proll iz Kordesa, žlahtniteljske hiše, ki se je zadnja desetletja specializirala zlasti za sorte, manj občutljive na najpogostejše bolezni rožnih grmov. Prva prava slovenska vrtnica nosi sortno ime 'Prešeren', njen žlahtnitelj pa je znani slovenski literarni zgodovinar in eden od nekdanjih članov predsedstva Republike Slovenije dr. Matjaž Kmecl.

Portorož v prevodu sicer pomeni pristanišče rož, a imena ni dobil po rožah ali vrtnicah. Razvilo se je namreč iz imena nekdanje cerkvice Sancta Maria Roxe oziroma Santa Maria delle Rose (sv. Marija Roženvenska), ki je nekoč stala ob morju v bližini Bernardina. Po njej so zaliv že leta 1251 poimenovali Portus sanctae Mariae de Rosa. Konec 18. stoletja je bila cerkev zapuščena, v spomin nanjo so v 19. stoletju to območje poimenovali Porto rose, pozneje pa so besedi povezali v eno. Vrtnica je kljub temu postala eden od prepoznavnih znakov kraja in danes ima Portorož celo festival vrtnic in rož.

Vrtnica je sčasoma postala zaščitni znak kraja.

Vir:
http://www.deloindom.si/vrtnice/vrtnica-portoroz
http://www.piran.si/index.php?page=news&item=142&id=6324
http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/portoroz-obuja-zgodbe-o-svojem-simbolu-vrtnici

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas