Rastlinstvo Dragonje

Dragonja je habitat mnogih rastlinskih vrst. Na območju se nahaja tudi posebna vrsta orhideje, jadranska smrdljiva kukavica Himantoglossum adriaticum, ki je znana kot največja evropska orhideja.


Dolina reke Dragonje je grajena iz fliša, to je mehka neprepustna kamnina. Ker ne prepušča vode, ostaja hladna in ni primerna za tipične mediteranske vrste. Območje imenujemo submediteransko okolje, tu pa uspeva sredozemska vegetacija in bukovi ter hrastovi gozdovi. Hrastovi gozdovi v porečju Dragonje so poraščeni s črnim gabrom in hrastom puhavcem. V bližini naselja Boršt je primorski bukov gozd z jesenskimi vilovinami in bukvami. V spodnjem delu porečja so gozdovi z belim gabrom, na suhih območjih pa raste kraški gaber. Najbolj pogoste travniške rastline so francoska grebeša, različne

metuljnice, detelje in timijan.

Značilno toplo vlažno okolje je idealno za uspevanje številnih orhidej, v dolini Dragonje raste več kot 30 vrst. Najbolj značilne so kukavica Orchis purpea, dišeča kukavica Orchis Curiophora subsp. fragrans in opičja kukavica Orchis simia. Na območju se nahaja tudi posebna vrsta orhideje, jadranska smrdljiva kukavica Himantoglossum adriaticum, ki je znana kot največja evropska orhideja.

Ob Dragonji rastejo nekatere ogrožene vrste, med njimi je zvezdasta vetrnica Anemone hrtensis. Marchesettijeva smetlika Euphrasia marchesetti je najbolj ogrožena vrsta na območju. Raste na zakisanih travnikih, kjer zastaja voda.

Tik ob morju, pri solinah, uspevata ozkolistna mrežica Limonium angustifolium in osočnik Salicornia europaea. Slednjega so solinarji pogosto dodajali solatam.

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas