
Piran vodnjak na prvomajskem trgu
Vse do 13. stoletja je bil Prvomajski trg trgovsko in urbano središče mesta Piran. Leta 1776 je pod vodstvom mojstra Simona Battistella nastal eden največjih in kiparsko najbogatejših vodnjakov te vrste v širšem območju Istre in Slovenije.
Vidni del vodnjaka predstavlja dvignjen osmerokotni plato velikosti več kot 270m2, ki s kamnito ograjo skoraj meji na obrobne hiše. Na severu in jugu vodita na ploščad stopnišči. Ob južnem stopnišču stojita alegorični figuri Postave in Pravice, na SV in SZ stranici sta nameščena toskanska stebra, na levem je puto z dvema vrčema, na desnem pa puto z ribo. V osi trga sta postavljena dva osmerokotna vodnjaka.
Tako slikoviti vidni del vodnjaka, ki ima dominantno vlogo na trgu, nima samo estetske vrednosti, ampak predstavlja tudi del izredno dovršenega sistema za pridobivanje in shranjevanje vode. Deževnica se je zbirala na ploščadi prek cevi za odvajanje vode iz žlebov okoliških hiš, speljanih skozi vrča in usta ribe. Voda, ki se je zbirala na ploščadi, je pronicala med
Cisterna je zidana iz opeke in razdeljena v štiri vzdolžno obokane prostore. Ostenja do začetka obočne konstrukcije in tla so obdelana s hidravlično malto, ki je fine granulacije in precizno zaglajena ter je izolirala cisterno pred vdorom morske vode in izgubo pitne vode.
Vodnjak, ki je nastal po hudem sušnem obdobju, je s svojo pozemno cisterno predstavljal okoliškim prebivalcem dragoceni vir oskrbe s pitno vodo, saj se je v njej lahko nabralo tudi do 450 kubičnih metrov vode.