
Piran cerkev Marije Zdravja
Posvečena je bila enemu prvih rimskih papežev, sv. Klementu. Zaradi strahotne kuge, ki je v Istri razsajala v 17. stoletju, so cerkev preimenovali v cerkev sv. Marije Zdravja, ki je bila kakor sv. Rok priprošnjica pred kugo.
Cerkev Marije Zdravja zaznamuje izjemna lokacija, saj je zgrajena na skrajnem zahodnem robu Piranskega polotoka. Pisni viri jo prvič omenjajo v letu 1274, kot cerkev, ki je bila posvečena sv. Klementu.
Stoji na Prešernovem nabrežju. V marsikaterem turističnem vodniku ali na zemljevidu je označena kot sveti Klement.
Cerkev Marije Zdravja je dobila današnjo podobo v letih 1776 in 1777, ko so jo preoblikovali po načrtih piranskega arhitekta Zuane Dongetti-ja. Njen tloris je zasnovan kot vzdolžna pravokotna prostornina s porezanimi vogali na vzhodni strani, medtem ko je v zahodnem delu prezbiterij. Zunanja členitev sten je omejena le na okenske odprtine s kamnitimi okviri in profiliran kamniti portal z rokokojsko kartušo nad preklado portala. Enoladijsko zasnovano notranjost cerkvenega objekta členijo leseni pilastri, ki so z leti najverjetneje
Kulturni spomenik je ogrožen zaradi pogostih poplav morja, visoke podtalnice in slanih aerosolov, s katerimi vstopajo v stavbno kostrukcijo slane raztopine, iz njih pa v času sušenja kristalizirajo različne soli. Najpogostejša in najbolj obremenjujoča sol v teh okoljih je halit ali kuhinjska sol, ki povzroča močne korozijske poškodbe na gradbenih in dekorativnih materialih, medtem ko stavbna konstrukcija v tem primeru ni ogrožena.
Vir:
http://www.dedi.si/dediscina/352-cerkev-marije-zdravja
https://www.portoroz.si/si/odkrij/piran/znamenitosti/4476-object-cerkev-marije-zdravja