
Obzidna ulica 9 – hiša iz časov gotike
Je enonadstropna hiša preprostih meščanov. Ima enostaven tloris, značilen za večino ohranjenih koprskih stanovanjskih objektov iz časa gotike.
Njihova zasnova se v bistvu ne razlikuje od zasnove romanskih hiš: nosilna je le zunanja lupina, notranjost pa se poljubno razdeli s tankimi predelnimi stenami. Da so to bili v večini primerov stanovanjski objekti preprostih meščanov (ribičev in paolanov), priča
tudi njihova notranja organizacija. Velik prostor, v katerega se je vstopilo v pritličju, je služil kot shramba za orodje in hlev, ne pa reprezentanci, kot je bilo značilno za patricijske hiše; lesene stopnice, prislonjene ob steno v bližini vhodnih vrat, pa so vodile v nadstropje, namenjeno bivanju.
Danes je hiša del prostorov Pokrajinskega muzeja v Kopru – zagotovo bo dobila primerno vsebino in bila čim prej odprta za javnost.