Krog nad Sečovljami

Nad Sečovljami je na vzpetini nad dolino Dragonje kompleks nekdanjega starodavnega benediktinskega samostana Svetega Onofrija na Krogu iz 11. ali 12. stoletja.

V drugi polovici 18. stoletja ga je kupila rodovina Grisoni in ga dala spremeniti v vilo, ki je postala sedež večje fevdalne zemljiške posesti. Na začetku 19. stoletja je dal Francisco grof Grisoni celotni stavbni kompleks temeljito prezidati. Od leta 1858 je bil v kompleksu vile znova benediktinski samostan. Po drugi svetovni vojni je nova jugoslovanska oblast menihe pregnala in samostanska poslopja namenila za stanovanja in skladišča.Sedaj je večji del poslopij prazen in deloma tudi razvaljen.

Kompleks vile Grisoni v mapi franciscejskega katastra.

Kompleks s hišnimi številkami Sečovlje 112 – 115 sestavljata dva vzporedna dolga stavbna niza, ki sta označena že v mapi franciscejskega katastra. Sredi vzhodnega niza stoji baročno rezidenčno enonadstropno poslopje nekdanje vile, ki ima simetrično petosno glavno fasado s strešnim čelom vrh osrednje osi. Stavba je sedaj že napol razvaljena, na fasadi pa je viden že nekoliko obledeli napis ŽIVELA FLRJ.

S Kroga se vidi daleč. Sečovlje, rudnik, soline ... Vir foto zgodbe.blogspot.comc

Na južni strani je daljše nadstropno gospodarsko poslopje, ki je že v celoti brez strehe. Na severni strani sta dve manjši nadstropni stavbi, ki sta preurejeni v zasebna stanovanja. Na zahodi strani dvorišča stoji dolgo šestnajstosno nadstropno poslopje, ki je v južnem delu že brez strehe. Dvoriščna fasada je opremljena s preprostimi kamnitimi okenskimi okvirji. Nad velikim pravokotnim portalom na severnem koncu dvoriščne fasade je vzidana baročna kartuša z napisom, ki sporoča, da je to stavbo dal leta 1801 prenoviti Francisco grof Grisoni.

Baročna kartuša z napisom. Vir foto zgodbe.blogspot.comc

Severno od te stavbe stoji kapela in

ob njej manjši zvonik neogotskih oblik. Kapelo so zgradili po letu 1858. Njena glavna fasada, obrnjena proti dvorišču, je zaključena z nizkim trikotnim čelom in opremljena s pravokotnim kamnitim portalom, nad katerim sta manjša kamnita reliefna plošča in večje okroglo okno.

Glavna fasada kapele v kompleksu vile oziroma samostana Vir foto zgodbe.blogspot.comc

Kratka zgodovina razvoja naselja:
Neznano    grški opatje (Calogeri) na griču nad Sečovljami zgradijo samostan, ki dobi ime po Sv. Onofriju
1432          fevdalni gospod Donato Barbaro ob samostan naseli družine obdelovalcev, ki so oproščeni                     dajatev Piranu, od tod izhaja tudi prvotno ime naselja Villa Franca (Svobodna vas)
1624          povečanje in restavriranje cerkve
1814          lastništvo nad posestvom dobi koprski škof in lastnik solin Francesco Grisoni
1831          izgradnja rezervoarja vode in silosa
1841          Francesco Grisoni po smrti zapusti imetje Cerkvi; Sv. Onofrij naselijo benediktinci iz Padove                   (takrat naselje šteje 2 meniha in 27 družin kolonov)
1887          menihi postavijo kapelico ob cesti Sečovlje – Krog
1929 – 1935 velika kriza; pater Konstantin Baccinelli jo premaga z modernizacijo v kmetijstvu
Po l. 1945  ljudska oblast prežene benediktince, samostan je nacionaliziran, naselje dobi novo ime Krog                   uvedba električne razsvetljave kmetje zaradi slabih dohodkov zapuščajo naselje, posestvo                     začne propadati, kasneje se občasno pojavijo vzgibi po obuditvi življenja na Krogu                                 (slikarske  kolonije, jahalna šola, postavitev lovskega doma ipd.)

Danes so vas in samostanski objekti v razpadanju; stalnih prebivalcev skorajda ni, nekaj hiš je preurejenih v vikende.

Viri:

Sapač, Igor (2014). Gradovi, utrdbe, dvorci, vile v Slovenskem primorju in bližnji soseščini. Ljubljana: Viharnik, 2014

http://www.bf.uni-lj.si/fileadmin/users/1/krajinska_arhitektura/fotografije/KROG-brosura.pdf

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas