Krkavče župnijska cerkev sv. Nadangela Mihaela

Cerkev sv. nadangela Mihaela iz 17. stoletja, zgrajena na 'živi skali' ena najbogatejših v slovenski Istri.


Cerkev je leta 1633 posvetil koprski škof Pietro Morari. Po opisu škofa Paola Naldinija iz leta 1700 je imela cerkev več oltarjev; na glavnem oltarju so štiri marmornati kipi, sv. Nadangela Mihaela, sv. Štefana prvomučenca ter sv. Petra in Pavla. Nad tabernakljem pa je kipec sv. Melkizadeka.   Sedanja baročna cerkev je bila postavljena leta 1749 na tlaku iz žive skale. Najstarejši del je na vzhodni strani. Tam je bila prvotna cerkev, posvečena sv. Ani, danes pa ta del služi zakristiji. Ob njej stoji zvonik iz leta 1741, ki je bil v času turških vpadov obrambni in stražni stolp, menda pa so tam stražili tudi najemniški vojaki, ki so varovali vas pred roparji, tudi gusarji, ki so že takrat poznali odlično krkavško olivno olje. Pod zvonikom je kamnita rakev, nagrobna plošča, lesen relief Žalostne Matere Božje.

                                                        
                     Kropilnik 

                                                           
V notranjosti cerkve je prelep glavni oltar, stranska oltarja pa sta iz 18. stoletja. Seveda ne manjka niti poslikan kor z novimi (obnovljenimi starimi) orglami. Nekdaj je bilo tu močno zasidrano glagoljaštvo, zadnje maše po staroslovanskem obredu so se pele še konec 19. stoletja. V cerkvi je ohranjen zapis iz glagoljaškega misala iz 17. stoletja. Nad oltarjem visi slika, ki prikazuje poklon sv. Treh kraljev, slikarja Bartolomea Gianellija. Zakristijo pa krasi slika, na kateri je upodobljen Tridentinski koncil iz leta 1738, beneškega slikarja Bartolomea Bossija V cerkvi se nahaja tudi

kip sv. Ane (oblečena je v istrsko nošo!), ki ga vsako leto nosijo ob procesijah. Mimogrede velja omeniti, da je to zagotovo z domačimi rožami (v šopkih ali s prekrasnimi aranžmaji) najlepše okrašena cerkev skozi vse leto. Tu je tudi spominska plošča iz leta 1738, ko je bila cerkev prezidana na pobudo duhovnika Štefana Umerja, na koru pa spominska plošča iz leta 1749, ko je koprski škof Giovanni Batista Sandi cerkev posvetil.

Za romantike: poročni obred v tej čudoviti cerkvi v Krkavčah je nepozaben...

Poleg župnijske so bile v bližini še tri cerkve: sv. Mavra v istoimenskem zaselku, sv. Štefana prvomučenca v dolini Dragonje in sv. Štefana, papeža in mučenca, na pokopališču. Prvih dveh danes ni več.

Vir: http://krkavce.webs.com/zanimivosti.htm

Besedilo: Salvator Žitko Foto: 1, 2 – Mestna občina Koper / Comune città di Capodistria 3 – Ubald Trnkoczy Dizajn / Design: Sanja Hrs

 

REVITAS - Revitalizacija istrskega podeželja in turizma na istrskem podeželju je čezmejni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija skozi Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 (IPA – instrument predpristopne pomoči).

Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja.

Viri:

https://visitkoper.si/znamenitosti/krkavce-2/

https://zupnija-kostabona.rkc.si/index.php/content/display/58

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas