
Koprske gotske hiše a gheffo
»Casa a gheffo« so bile poimenovane tipične stavbe z nadstropnim pomolom, ki sloni na rezljanih lesenih nosilcih.
Precej koprskih gotskih hiš sodi v specifičen tip stanovanjskih objektov, ki ga z izjemo Milj v Istri ni zaslediti. Gre za enonadstropne hiše, pri katerih je del nadstropja pomaknjen navzven in sloni na lesenih konzolah. V nasprotju z ostalim delom objekta, ki je sezidan iz kamna, je za zidanje nadstropnega pomola uporabljen lažji material – opeka.
Takšen način gradnje, ki je orientalskega izvora, je k nam lahko prišel prek Benetk ali preko Balkana. Veliko verjetnejša je prva domneva, kajti Istra je bila takrat pod neposrednim vplivom beneške kulture, podobne rešitve pa so bile v Benetkah zelo razširjene. Omenjeno specifičnost koprskega gotskega stavbarstva kažejo stanovanjski objekti na Gramscijevem trgu št. 4 in 5, v Obzidni ulici št. 9, tri stavbe v Kidričevi ulici št. 29, 31 in 33 in še kje.
Da je bila beneška navada poslikave pročelij gotskih hiš z geometričnimi vzorci precej razširjena v Kopru, pričajo sledovi le-teh na še nekaj objektih po mestu. To potrjuje tudi znana slika
Vse opisane hiše imajo enostaven tloris, značilen za večino ohranjenih koprskih stanovanjskih objektov iz časa gotike. Njihova zasnova se v bistvu ne razlikuje od zasnov romanskih hiš: nosilna je le zunanja lupina, notranjost pa se poljubno razdeli s tenkimi predelnimi stenami. Da so to bili v večini primerov stanovanjski objekti preprostih meščanov (ribičev in paolanov), priča tudi njihova notranja organizacija. Velik prostor, v katerega se je vstopalo v pritličju, je služil kot shramba za orodje in hlev, ne pa reprezentanci, kot je bilo značilno za patricijske hiše; lesene stopnice, prislonjene ob steno v bližini vhodnih vrat, pa so vodile v nadstropje, namenjeno bivanju.
Za razliko od navedenih enonadstropnih hiš preprostih meščanov so bile patricijske hiše navadno dvonadstropne in ometane.
Vir: Perossa, Mario (1997). Kontinuiteta v stanovanjski arhitekturi Istre. Koper: Zgodovinsko društvo za južno Primorsko : Znanstveno raziskovalno središče Republike Slovenije, 1997. (Knjižnica Annales;17)