Istrski spodmoli in naravni most

Istrsko ostenje ali Kraški rob, ki se vleče od doline Glinščice prek Črnega Kala, Podpeči naprej proti Gračišču in Sočergi, se konča v Istri na Hrvaškem. Ta predel Istre je nekaj posebnega - morda celo skrivnostnega. In prav nedaleč od Sočerge se v ostenju pod Velim Badinom skrivajo mogočni spodmoli, ki jih je izoblikovala narava. Tu je še naravni most, ki se s svojim šestmetrskim skalnim lokom pne na robu prepadnega ostenja.


Spodmoli

V vznožju sten nedaleč od sv. Kirika pod oddajnikom so manjši spodmoli in kamnita ploščad. Pet metrov nad skalno ploščadjo je vhod v več kot 40 m dolgo jamo. Značilnost jame je 24 m dolg glavni rov z 2 m širokim vhodom, v najširšem delu ima širino 7 m in se na koncu v kotu 90° vzhodno nadaljuje v 50 cm ozek rov. Devet metrov od vhoda v jamo je vertikalen dvig s 6 m visokim stropom. Tu je jama najlepše zasigana. Opazni so stalaktiti in celo jamske zavese z 'žagastim' robom.
Po označeni poti hodimo mimo viharnikov, posušenih starih borov, ki so se, kdo ve, koliko desetletij, bojevali z ledeno in močno gospo burjo. To je svet, ki buri domišljijo. Deluje kar rahlo skrivnostno; tako kot celotna Istra. Kratek gozdiček se bo končal in sledile bodo skale, vsaka s svojo zgodbo kljubovanju času in vodi. Izrazite škraplje so neverjetno globoke. Če niste vrtoglavi in vas ni strah višine, vam svetujem, da se po varovalni jeklenici spustite v globino, na spodnjo pot. Nekaj metrov jeklenice in nekaj jeklenih stopov bo olajšalo spust. Spodaj pa čudo narave: spodmoli, kakšnih ni baje nikjer drugje po Evropi, ki so izrazitih barv: rumene, sive, oranžne, črne in bele. Prav neverjetno. Spodmoli Velega Badina so 28m visoke pečine, ki jih lahko

štejemo med velike naravne znamenitosti Slovenije. Trije so večji in globlji, največji je širok 90m, manjša dva pa okoli 30m, strop pa je visok 17m.

Spodmolom rečejo tudi istrska ušesa, saj naj bi poslušala, kaj se pogovarjajo ljudje v dolini. Vzemite si čas in si jih oglejte. Ta del se imenuje Veli Badin in je uvrščen med območja Natura 2000, saj je eno redkih naravnih gnezdišč puščavca, skalnega goloba, rdeče lastovke in planinskega hudournika v Sloveniji. Nekdaj je tukaj gnezdil tudi planinski orel. Zaradi te naravne danosti je tudi plezanje v Velikem Badinu prepovedano.

Še en pogled na spodmole

Pot nas vodi skozi naravni most, ki se s svojim šestmetrskim skalnim lokom pne na robu prepadnega ostenja.

Spominjam se (M. Flandija), ko sem se z nonotom vozil po teh krajih, da mi je pripovedoval, kako je luna tu ulovila volkodlaka. Le-ta je grozil ljudem v dolini, zato ga je obesila na ostenje pred spodmol. Tako so njegovo stokanje prek odmeva slišali globoko v Istro. Slišali so ga tudi vsi drugi štregoni in zaradi strahu zapustili Istro...

 

Vir: https://visitkoper.si/dozivetja/naravni-mosti-in-spodmoli-socerga/

Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper

Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas