Grinjan

Grinjan leži na severozahodnih obronkih Šavrinskega gričevja ali natančneje; s svojimi posameznimi domačijami je raztresen po razgibanem vznožju Šmarskega pobočja.

Grinjan se nam v vsej svoji razprostrtosti najlepše pokaže s Paderne oziroma z razgledne točke, ki se nahaja ob najostrejšem ovinku na poti s Kopra v Šmarje.

Skozi Grinjansko področje je potekala stara cesta, ki je kot najboljša bližnjica najhitreje pripeljala na vrh; najprej v Gabrco in takoj za tem v Šmarje. Danes, v dobi motorizacije, je ta pot izgubila svojo povezovalno vlogo. Asfaltirana je le delno in je bolj primerna za nedeljske pohodnike in seveda za okoliške kmetovalce.

S svojo dokaj sončno lego je področje Grinjana primerno za najrazličnejša kmetovanja. Terasna polja se v različnih naklonih spuščajo proti potoku Pjažentin. Na pobočjih je veliko obdelanih njiv in oljčnikov, nekaj izbranih področij pa je še vedno namenjeno nizkoraslemu gozdu ali grmičevju.

Med leti 1980-90 se je v Grinjanu število hiš podvojilo. Miren kraj in neposredna bližina Kopra je privlačen bivalni cilj tako za potomce tukajšnjih avtohtonih prebivalcev kot za ljudi od drugod. Stare domačije lahko naštejemo le še na prste ene roke.

V vzhodnem delu Grinjana je bila nekoč velika posest rodbine Bonin. Na posesti so gojili predvsem oljke, saj so bili (kakor tudi vedno bodo) oljčni plodovi v vseh časih

cenjeni.

V južnem delu Grinjana, tam kjer se prične stara cesta strmo vzpenjati proti Šmarjam, je bil v 80-tih letih prejšnjega stoletja zgrajen vodni zbiralnik, ki oskrbuje z vodo tako Grinjan kot njegovega najbližjega krajevnega soseda - Bošamarin.

Gibanje števila pebivalcev:

Leto       1869  1900 1931 1961 1971 1981 2002 2012  2021

Št. preb.    -         -       -        -        -        -       -       -       128     

Viri:

 Prirejeno po: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in Orožen Adamič, M. et  al. 1995. Krajevni leksikon Slovenije. Ljubljana: DZS 

http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872

Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper

znak projekta EKRP

Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas