Forma viva Seča

Forma viva Seča

Mednarodni kiparski simpozij Forma viva praznuje leta 2011 visok jubilej. Petdeset let.


Petdeset let ohranjanja tradicije klasičnega kiparskega pristopa. Petdeset let preverjanja tradicionalnih materialov in prizadevanja po njihovi reafirmaciji v sodobni likovni umetnosti. Petdeset let raziskovanja monumentalnih dimenzij. Petdeset let snovanja na prostem, v krogu umetnikov iz vseh koncev sveta.

Forma viva pomeni dve stvari; mednarodno kiparsko delovno srečanje ali prostor, kjer so kipi narejeni in stojijo. Prvi kiparski simpozij je leta 1959 organiziral Karl Prantl v kamnolomu St. Margaretha v Avstriji. Udeležila sta se ga slovenska kiparja Janez Lenassi in leto kasneje še Jakob Savinšek, ki ju je tako navdušil, da sta leta 1961 dala pobudo za postavitev umetniških skulptur v Seči pri Portorožu. V 40 letih delovanja so kiparji iz več kot 30 različnih držav sveta pustili obali in slovenski kulturni zakladnico več kot 120 kamnitih kipov, večina jih je v mediteranskem parku polotoka Seča pri Portorožu, nekatere pa so še v parkih Kopra, Izole in Pirana. Mednarodna srečanja so potekala na štirih lokacijah, poleg Seče še v Kostanjevici na Krki, Mariboru in Ravnah na Koroškem. Skulpture so bile oblikovane iz razpoložljivega materiala, tako v Seči najdemo skulpture iz kamna, v Kostanjevici na Krki iz hrastovega lesa, v Mariboru iz betona in v Ravnah na Koroškem iz jekla. Razstavljene so v mestu, njegovi okolici, na vrtovih nekdanjega samostana in na prostem.

Še kako prav je imel kipar Jakob Savinšek, ko je takrat prireditvi nadel preprosto, a nadvse učinkovito ime: Forma viva. »Živa oblika« plastičnega snovanja velikih formatov na odprtem namreč ostaja izziv tudi za sodobne ustvarjalce. Začelo se je leta 1961 na Seči pri Portorožu (kamen) in v Kostanjevici na Krki (les). Pobudnika kiparskega simpozija, slovenska kiparja Janez Lenassi in Jakob Savinšek, sta zamisel kolektivnega ustvarjanja prinesla iz sosednje Avstrije, kjer je v kamnolomu St. Margarethena leta 1959 avstrijski kipar Karl Prantl s somišljeniki organiziral prvo

tako srečanje. Kmalu se je izbira klasičnih gradiv razširila s ponudbo ustvarjanja v drugih materialih, v Ravnah na Koroškem (1964) so izbrali jeklo, v Mariboru (1967) pa beton.

Obalne galerije Piran in Galerija Božidar Jakac sta si praznovanje okrogle obletnice zamislili kot vsebinsko in organizacijsko enoten projekt. V nasprotju s tradicionalno bienalno izmenjavo dogajanja se simpozija v Portorožu in Kostanjevici leta 2011 odvijata hkrati. V Kostanjevici so trije povabljeni umetniki končali z delom. V Portorožu pa so na klesanje v kamnu povabljeni kiparji Graziano Pompili, Italija; Jose Villa Soberon, Kuba; Donald Porcaro, ZDA. S pomočjo kamnosekov (Roman Gažik in Peter Ďurec so obdelovali istrski kamen vse do 15. oktobra. Petdesetletnica Forme vive Portorož bo posvečena avstrijskemu kiparju Karlu Prantlu (1923-2010), očetu vseh simpozijev. Ob koncu portoroškega srečanja je izšla publikacija, drugi del monografije, Forma viva 1982 – 2011, kot dopolnitev leta 1983 izdane knjige z naslovom Forma viva 1961-1981 (avtorja Stane Bernik in Špelca Čopič).

Forma viva, ta edinstvena zbirka kamnitih skulptur, se nahaja na prostem v parku polotoka Seča pri Portorožu.

Nastajala je v sklopu mednarodnih srečanj kiparjev, ki so se, v obliki kiparskih simpozijev, začela leta 1961 na pobudo dveh slovenskih umetnikov, Jakoba Savinška in Janeza Lenassija.

V štiridesetih letih neprekinjenega delovanja so kiparji iz več kot 30 različnih držav sveta pustili obali in slovenski kulturni zakladnici več kot 120 kamnitih kipov, večina jih je v mediteranskem parku polotoka Seča, nekatere pa so še v parkih Kopra, Izole in Pirana.

Mestna galerija Piran

Tartinijev trg

6330 Piran

05 67120 80

info@obalne-galerije.si

www.obalne-galerije.si

 

Vir: 

http://museums.si/sl/exhibition/details/1128/simpozij-forma-viva-portoroz-2011-seca-pri-portorozu

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas