Karli

V Karle pridemo iz Šekov ali po starih ozkih poteh spuščajoč se iz Abramov  s Pregarske strani oziroma iz  Perajev, od koder je prav tako mogoče priti do Karlov (in seveda Olike). Za vozila je edino primerna makadamska cesta, ki se spusti takoj za Šeki v dolino.


Karli so bili do nedavnega dobesedno skriti v zeleni goščavi, sedaj pa domačin Sergij skrbi za to, da je okolica čista. Nov betonski most prek Reke dovoljuje prehod tudi avtomobilom in tako se lahko tudi prebivalci Karlov pripeljejo v svojo vas. Stari most oz. brv v neposredni bližini je odslužila svoje. Rečna struga na tem kraju lepo pokaže svojo poletno izsušeno podobo in daje slutiti njeno polno moč ob hudourniških nalivih.

 Sergij je zanimiv sogovornik. Potjer, ko je plovil po morju in delal na platformah, se sada ukvarja z gradnjo suhozidov in vzdrževanjem okolice Karlov. Pravi, da se po domače vasi pravi Jačuri in meni, da to izvira iz vzklika »Ja ću re« ali »Hočem kralja«, za kar so si bojda prizadevali vaščani an bot. Kdaj in zakaj, o tem naj sodi zgodovina in kakšen vneti raziskovalec.

Vasi so rekli tudi Prgare. Kaj jaz vem zakaj, vprašajte Sergija! Da ni to blizu »purgerjev« - upornikov? Veste kaj pomeni »krasac«? Kako lepo ime za Zvezdana ali tudi šteljota. Zopet ena zanimiva od Sergija: Beke pod Beloni je prostor ob Reki tik na meji s Hrvaško.

Kup kamnitih ruševin spominja na skoraj izumrlo istrsko vasico. Zidine pa vedo povedati, da so v vasi stale enonadstropne kamnite hiše z vsem potrebnim  kamnitim pohištvom. Pod Sergijevo kamnito obnovljeno hišo je še ena enonadstropna kamnita lepotica. Gradila sta jo nonića od Angela iz Šekov, znana suhozidarja. Na zidovih je vreme omet že odstranilo, tako da lahko sedaj občudujemo pravilno kvadrirane kamne in plemenito teksturo zida. Takšna gradnja jima je vzela tri leta dela!

Pred vasjo

je s kamenjem polkrožno obzidana 'šterna', v kateri nikoli ne zmanjka vode. Ob takih vodnjakih so se domačini v večernih urah zbirali, si pripovedovali štorje ali kašno 'zakantali'. Tu so zajemali vodo, jo nosili na vrtove in zalivali svoje povrtnine.

Iz Karlov je krasen razgled na iztek doline Dolenjščine. Od tu lahko tudi s prostim očesom vidimo znamenite spodmole, ki so 'vklesani' v tektonski istrski prelomnici. Pod strmimi stenami so Mlini, za njimi pa že Buzet in Buzetska dolina.

Gibanje števila prebivalcev:

Leto 1869 1900 1931 1961 1971 1981 1991 2001 2012 2021
Št. preb. 37 40 40 16 11 8 1 - 2 8


 Viri:

 Prirejeno po: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in Orožen Adamič, M. et  al. 1995. Krajevni leksikon Slovenije. Ljubljana: DZS 

http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872

Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper

znak projekta EKRP

Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Ponastavi

Podrobnosti poti:

No. of Adults ():
No. of Childrens ():
No. of Senior Citizens ():

Google zemljevid

Cena celotne poti:

Skupna razdalja:

Podpirajo nas